Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Ćwiczenia służb na wrocławskim lotnisku - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

Ćwiczenia służb na wrocławskim lotnisku

28.10.2014

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu – Strachowicach, razem z innymi służbami lotniskowymi, ćwiczyli działanie w sytuacji zagrożenia. Ćwiczenia pod nazwą IKAR 2014 odbyły się w sobotę, 25.10., w godzinach rannych; zorganizował je wrocławski Port Lotniczy.Funkcjonariusze i pracownicy różnych służb i instytucji działających na lotnisku musieli zmierzyć się z sytuacją, w której doszłoby do rozbicia się podczas lądowania samolotu z pasażerami na pokładzie. Funkcjonariusze SG odpowiedzialni byli za zabezpieczenie zagrożonej strefy, a także przeniesienie rannych pasażerów do punktu medycznego.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu – Strachowicach, razem z innymi służbami lotniskowymi, ćwiczyli działanie w sytuacji zagrożenia. Ćwiczenia pod nazwą IKAR 2014 odbyły się w sobotę, 25.10., w godzinach rannych; zorganizował je wrocławski Port Lotniczy.
Funkcjonariusze i pracownicy różnych służb i instytucji działających na lotnisku musieli zmierzyć się z sytuacją, w której doszłoby do rozbicia się podczas lądowania samolotu z pasażerami na pokładzie. Funkcjonariusze SG odpowiedzialni byli za zabezpieczenie zagrożonej strefy, a także przeniesienie rannych pasażerów do punktu medycznego.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w trakcie podejścia do lądowania samolot pasażerski rozbił się w odległości ok. 270 m od progu drogi startowej. W wyniku silnego uderzenia o ziemię zostało oderwane podwozie, kadłub pękł i samolot przełamał się na dwie części. Paliwo uległo zapłonowi. W wyniku uszkodzeń część pasażerów wypadła z kadłuba, a połowa zaś została uwięziona na w przedniej części statku powietrznego. Pożar objął również tylną część samolotu, gdzie na ratunek oczekiwali uwięzieni pasażerowie.
Założenia akcji ratowniczo – gaśniczej nie sparaliżowały pracy zespołu rozjemców. Pożar został ugaszony, a trudna akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem. Wspólne działania odniosły zamierzone rezultaty. Wszystkie służby działały sprawnie i profesjonalnie.
Fot. Port Lotniczy Wrocław

do góry