Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 70. rocznica objęcia ochroną granicy w Karkonoszach i Górach Izerskich - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

70. rocznica objęcia ochroną granicy w Karkonoszach i Górach Izerskich

01.06.2015

W dniach 29 i 30 maja br. Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Kamiński uczestniczył w obchodach 70. rocznicy objęcia ochroną granicy w Karkonoszach i Górach Izerskich przez Wojsko Polskie. Uroczystości odbywały się w Szklarskiej Porębie.Pierwszego dnia, w piątek, w Muzeum w Szklarskiej Porębie otwarto wystawę dokumentującą 70 lat ochrony granicy w tym regionie; odbył się również pokaz zdjęć oraz archiwalnych kronik filmowych o służbie na granicy polskiej.

W dniach 29 i 30 maja br. Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Kamiński uczestniczył w obchodach 70. rocznicy objęcia ochroną granicy w Karkonoszach i Górach Izerskich przez Wojsko Polskie. Uroczystości odbywały się w Szklarskiej Porębie.
Pierwszego dnia, w piątek, w Muzeum w Szklarskiej Porębie otwarto wystawę dokumentującą 70 lat ochrony granicy w tym regionie; odbył się również pokaz zdjęć oraz archiwalnych kronik filmowych o służbie na granicy polskiej.
W sobotę, 30 maja, po mszy, której przewodniczył kapelan Nadodrzańskiego Oddziału SG ksiądz kpt. SG Marcin Czuchraniuk, na placu w centrum Szklarskiej Poręby, w samo południe rozpoczął się uroczysty apel. Gen. bryg. SG Andrzej Kamiński został odznaczony Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. W czasie uroczystości na skwerze, któremu Rada Miasta nadała nazwę „Skwer Obrońców Granic” odsłonięty został obelisk upamiętniający żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza. 
Odznaczenia otrzymali również mjr SG Piotr Wojtunik – Złoty Krzyż „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”, ppłk SG Władysław Paturej – Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” oraz kpt. SG Joanna Zakrzyk – Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”.
W uroczystościach uczestniczyła kompania honorowa Nadodrzańskiego Oddziału SG wraz z pocztem sztandarowym; odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa. Obchody uświetniła również Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, która za zakończenie dała pokaz musztry paradnej.
Organizatorami obchodów był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Miasto Szklarska Poręba; wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. weterani wojskowi i graniczni, emerytowani funkcjonariusze SG, parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz.
 
do góry