Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej VII Światowy Dzień Uchodźcy w SOdC w Krośnie Odrzańskim - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

VII Światowy Dzień Uchodźcy w SOdC w Krośnie Odrzańskim

22.06.2015

W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim 22 czerwca br. obchodzono Światowy Dzień Uchodźcy. Święto, przypadające na 20 czerwca, zostało ustanowione w roku 2000 przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzone na całym świecie. Światowy Dzień Uchodźcy w SOdC zorganizowano przy udziale środków z Europejskiego Funduszu na Rzecz Uchodźców.Obchody uroczyście rozpoczął Zastępca Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału SG płk SG Tomasz Michalski wraz z Naczelnikiem SOdC mjr. SG Krzysztofem Słowikiem. Wśród zaproszonych gości byli pastor Kościoła Zielonoświątkowego Andrzej Daniel Oświeciński oraz Mateusz Wyderka reprezentujący Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy, którzy charytatywnie prowadzą opiekę duszpasterską nad mieszkańcami ośrodka.

W Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim 22 czerwca br. obchodzono Światowy Dzień Uchodźcy. Święto, przypadające na 20 czerwca, zostało ustanowione w roku 2000 przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest obchodzone na całym świecie. Światowy Dzień Uchodźcy w SOdC zorganizowano przy udziale środków z Europejskiego Funduszu na Rzecz Uchodźców.
Obchody uroczyście rozpoczął Zastępca Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału SG płk SG Tomasz Michalski wraz z Naczelnikiem SOdC mjr. SG Krzysztofem Słowikiem. Wśród zaproszonych gości byli pastor Kościoła Zielonoświątkowego Andrzej Daniel Oświeciński oraz Mateusz Wyderka reprezentujący Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy, którzy charytatywnie prowadzą opiekę duszpasterską nad mieszkańcami ośrodka.
Obchody zapoczątkowało wręczenie dyplomów zwycięzcom rozgrywek w tenisie stołowym, bilardzie i piłce plażowej, które odbywały się w Ośrodku już od kilku tygodni, następnie mieszkańcy Ośrodka obejrzeli pokaz ju-jitsu w wykonaniu członków klubu sportowego Satori z Krosna Odrzańskiego.
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Odrzańskim przeprowadzili krótki kurs z udzielania pierwszej pomocy, a cudzoziemcy aktywnie włączyli się do ćwiczeń. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył pokaz capoeiry, który zaprezentowała grupa z Akademii Capoeira Gerais z Zielonej Góry pod przewodnictwem Jarosława Żagunia.
Obchody zakończył poczęstunek dla mieszkańców ośrodka (przygotowany z uwzględnieniem ich religijnych wymogów) oraz koncert zespołu Klezmer.
Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców funkcjonuje w Nadodrzańskim Oddziale SG od 2009 roku. Przebywa tutaj obecnie około 20 cudzoziemców, pochodzą oni m.in. z Wietnamu, Gruzji, Maroka, Pakistanu, Senegalu, Peru.

do góry