Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Gruzin udawał obywatela Łotwy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Gruzin udawał obywatela Łotwy

Rafał Potocki
30.08.2018

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymali obywatela Gruzji, który posługiwał się podrobionymi łotewskimi dokumentami. Mężczyzna nie otrzymał w Niemczech ochrony międzynarodowej więc podając się za Łotysza chciał zalegalizować swój pobyt w Niemczech.

Dzisiaj rano funkcjonariusze SG zatrzymali do kontroli wjeżdżający do naszego kraju pojazd marki Volkswagen Crafter. Kierowca samochodu oświadczył funkcjonariuszom, że jest obywatelem Łotwy i na dowód tego okazał im łotewski dowód osobisty oraz łotewskie prawo jazdy. Strażnicy graniczni szybko stwierdzili, że dokumenty są w całości podrobione – wykonane na wzór oryginalnych. Podczas składanych wyjaśnień mężczyzna oświadczył, że jest 28-letnim obywatelem Gruzji. Poprzez Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych szybko ustalono, że cudzoziemiec złożył w Niemczech wniosek o azyl, który nie został mu przyznany. Mężczyzna aby zalegalizować swój pobyt w Niemczech posługiwał się podrobionymi dokumentami. Gruzin usłyszy zarzut popełnienia przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy i posługiwania się fałszywymi dokumentami. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

W tym roku jest to już 27 podrobiony dowód osobisty, zatrzymany przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

do góry