Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej „Jesień na pograniczu” - Sport -

Nawigacja

Sport

„Jesień na pograniczu”

17.10.2011

15 października b.r. na trasie Lubieszyn – Kościno odbył się rajd pieszy „Jesień na pograniczu” zorganizowany i prowadzony przez członków Koła PTTK nr 39 „Gryfici” działającego przy Placówce SG w Szczecinie. Impreza została przygotowana wspólnie przez Urząd Gminy Dobra, Placówkę Straży Granicznej w Szczecinie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje oraz przy wsparciu Terenowej Organizacji Związkowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Placówce SG w Szczecinie.

15 października b.r. na trasie Lubieszyn – Kościno odbył się rajd pieszy „Jesień na pograniczu” zorganizowany i prowadzony przez członków Koła PTTK nr 39 „Gryfici” działającego przy Placówce SG w Szczecinie. Impreza została przygotowana wspólnie przez Urząd Gminy Dobra, Placówkę Straży Granicznej w Szczecinie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje oraz przy wsparciu Terenowej Organizacji Związkowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Placówce SG w Szczecinie. W rajdzie uczestniczyło łącznie 46 uczniów wraz z opiekunami, zorganizowanych w 5 drużyn rajdowych. Swoje drużyny wystawiły” Szkoły Podstawowe w Rzędzinach i Mierzynie, Zespół Szkół w Dołujach (grupa ze szkoły podstawowej i grupa gimnazjalna), uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinie oraz rodzinna grupa turystyczna. 6 kilometrowa trasa rajdu została poprowadzona drogami leśnymi przez urokliwy las „graniczny” m.in. brzegiem malowniczego, leśnego jez. Kościńskiego. Start imprezy zorganizowała chor. SG Elżbieta Adamus na terenie dawnego przejścia drogowego Lubieszyn – Linken, gdzie uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt i wyposażenie funkcjonariuszy oraz obejrzeć pokaz wyszkolenia psa służbowego SG.

Pierwszy etap trasy rajdowej został poprowadzony po dawnym pasie granicznym, gdzie umieszczony został punkt kontrolny pt. „Tropiciele śladów”. W tym punkcie kpt. SG Artur Chruściak w ciekawy i obrazowy sposób opowiadał uczestnikom o dawnej „pracy” żołnierzy WOP i funkcjonariuszy SG na „śladzie” tj. o badaniu kierunku nielegalnego przekroczenia granicy, wielkości śladów oraz ich zabezpieczaniu przed zatarciem. Atrakcją była także zachowana przy pasie dawna „czatownia” – improwizowany szałas (ukrycie) funkcjonariuszy SG. Na kolejnym punkcie prowadzonym przez ppłk. SG Aleksandra Wasilewskiego zadaniem uczestników było wypatrzenie za pomocą lornetek ukrytych w zaroślach „przemytników”. Zapewniam, że zadanie wcale nie było takie proste... Meta rajdu została zorganizowana na boisku w Kościnie (nieopodal dawnej strażnicy WOP/SG), gdzie swoje zakończenie miał także I Bieg Przełajowy „Szlakiem Jarzębiny” na trasie Dołuje – Kościno. Na uczestników czekał tu turystyczny poczęstunek, zorganizowany przez pracowników UG w Dobrej. Dla uczestników obu imprez zorganizowane zostały konkursy sportowe m.in. bieg do wojskowej menażki, strzelania sportowego, nawlekania jarzębiny, rzut ringiem do celu. Najlepsi startujący otrzymali dyplomy i drobne upominki, a wszystkie szkolne drużyny rajdowe nagrodzone zostały okolicznościowymi dyplomami i albumami ufundowanymi przez płk SG Michała Koguta, Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Należy wspomnieć, że komandorem rajdu był kol. Wojciech Przybyszewski a sędzią trasy mjr SG Artur Ochał (WOŚ NoOSG). W prowadzenie rajdu zaangażowanych było łącznie 11 funkcjonariuszy z PSG w Szczecinie i Szczecinie- Porcie, byłych funkcjonariuszy SG oraz pracownicy UG w Dobrej. W obu imprezach wzięło udział około 110 uczestników.


Należy ocenić, że uczestnikom sprzyjała słoneczna, jesienna pogoda a zakładany cel został osiągnięty: dzieci i młodzież „oderwała” się od swoich komputerów aby wspólnie z rodzicami aktywnie spędzić czas na łonie przyrody.Opr. mjr SG A. Ochał, zdj. J. Smolański, H. Talwik, A. Ochał


do góry