W ramach wspólnej akcji funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach, wrocławskich funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego zlikwidowano nielegalny magazyn krajanki tytoniowej znajdujący się w Zielonej Górze oraz zatrzymano 30-letniego mieszkańca tego miasta. Mężczyzna wykorzystując firmy kurierskie zajmował się dystrybucją nielegalnego towaru i uczynił sobie z popełniania przestępstwa skarbowego stałe źródło dochodu.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach wraz z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu w trakcie wykonywanych w firmach kurierskich czynności kontrolnych ustalili, że na rynek wprowadzany jest tytoń pochodzący z nielegalnych źródeł. W trakcie wspólnych działań funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli krajowe przesyłki kurierskie, w których znajdowało się niemal 250 kg tytoniu bez akcyzy i oznaczeń producenta. Wartość zatrzymanego towaru oszacowano na kwotę ponad 170.000 zł. We współpracy z funkcjonariuszami KAS i CBŚP ustalono nadawcę nielegalnego towaru. Podczas dalszych czynności, realizowanych pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oleśnicy, na terenie Zielonej Góry ujawniono na prywatnej posesji 722 kg krajanki tytoniowej o szacunkowej wartości 500 000 zł. Część nielegalnego towaru była już zapakowana i przygotowana do wysyłki.
Łącznie zabezpieczono prawie tonę tytoniu o szacunkowej wartości niemal 700 000 zł. Wprowadzenie na rynek zabezpieczonego nielegalnego towaru spowodowałoby straty Skarbu Państwa w wysokości nawet 1 mln zł. Do sprawy zatrzymano 30-letniego mieszkańca Zielonej Góry, który usłyszał już zarzut paserstwa akcyzowego. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Wobec zatrzymanego Sąd Rejonowy w Oleśnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policyjnego.




