Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Nieudana próba oszustwa - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nieudana próba oszustwa

Rafał Potocki
30.10.2017

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki SG w Świecku zatrzymali obywatela Wietnamu, który posługiwał się cudzym dokumentem, aby nielegalnie przekroczyć granicę. Zatrzymali również towarzyszących mu obywateli Wietnamu, którzy pomagali w tym procederze.

28.10.2017 r. funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód Audi Q7, na niemieckich numerach rejestracyjnych. Autem podróżowała dwójka obywateli Wietnamu oraz mężczyzna, który do kontroli przedstawił polski dowód osobisty. W trakcie kontroli, funkcjonariusze zorientowali się, że pasażer, 22-letni mężczyzna usiłuje wprowadzić ich w błąd, wykorzystując swoje podobieństwo do osoby, której zdjęcie zamieszczone było w polskim dokumencie. Cudzoziemiec został zatrzymany. Okazało się, że jest obywatelem Wietnamu i próbował nielegalnie wjechać do Niemiec. Zatrzymano również pozostałych obcokrajowców, którzy pomagali w nielegalnym przekroczeniu granicy. Obywatel Wietnamu przyznał się, że próbował przekroczyć granicę posługując się polskim dokumentem należącym do innej osoby i dobrowolnie poddał się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata próby. Komendant Placówki SG w Świecku wszczął postępowanie administracyjne w celu zobowiązania cudzoziemca do powrotu. Do czasu zakończenia postępowania obywatel Wietnamu przebywał będzie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

Pozostała dwójka obywateli Wietnamu, równie przyznała się do zarzucanego im czynu pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy i dobrowolnie poddała się karze grzywny w wysokości 2000 zł. Po ustaleniu, że posiadają oni tytuły pobytowe na terytorium Niemiec, zostali pouczeni o obowiązku natychmiastowego powrotu do kraju, które to zezwolenie wydało.

do góry