Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Nieudana próba oszustwa - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nieudana próba oszustwa

Rafał Potocki
06.12.2017

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymali obywatela Wietnamu, który posługiwał się cudzym dokumentem. Zatrzymano również kierowcę pojazdu, który pomagał w tym procederze.

Wczoraj (05.12.2017 r.) funkcjonariusze SG zatrzymali do kontroli samochód Audi Q3, na niemieckich numerach rejestracyjnych. Autem podróżowało dwóch obywateli Wietnamu. Kierowca do kontroli okazał paszport oraz polski dokument pobytowy natomiast pasażer tylko polski dokument pobytowy. Funkcjonariusze zorientowali się, że pasażer, 20-letni mężczyzna usiłuje wprowadzić ich w błąd, wykorzystując swoje podobieństwo do osoby, której zdjęcie zamieszczone było w polskim dokumencie. W toku kontroli legalności pobytu okazało się, że obywatel Wietnamu figuruje w bazie danych pod innym nazwiskiem jako osoba której pobyt na terytorium Polski oraz innych państw Schengen jest niepożądany. Cudzoziemiec został zatrzymany.

Mężczyzna przyznał się, że próbował przekroczyć granicę posługując się polskim dokumentem należącym do innej osoby i dobrowolnie poddał się karze 3 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata próby. Komendant Placówki SG w Świecku wszczął postępowanie administracyjne w celu zobowiązania cudzoziemca do powrotu. Do czasu zakończenia postępowania obywatel Wietnamu przebywał będzie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.

Kierowca pojazdu 32 – letni kierowca, również obywatel Wietnamu za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

do góry