Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Wspólny apel o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa - konferencja wojewody lubuskiego i służb - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

Wspólny apel o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa - konferencja wojewody lubuskiego i służb

26.08.2015

Wojewoda Katarzyna Osos wraz z policją, strażą graniczną i inspekcją ruchu drogowego apelują do mieszkańców o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach. – Zależy nam na tym, aby wszyscy bezpiecznie powrócili z wakacji do domów – podkreśla Wojewoda Lubuski.Aby końcówka wakacji przebiegała bezpiecznie, o zachowanie zasad bezpieczeństwa do kierowców i pieszych zaapelowali wspólnie Wojewoda Lubuski Katarzyna Osos, Komendant Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wlkp. ppłk SG Dariusz Kalczyński, Lubuski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Bogusław Bielawski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. inspektor Wiesław Widecki.

Wojewoda Katarzyna Osos wraz z policją, strażą graniczną i inspekcją ruchu drogowego apelują do mieszkańców o zachowanie zasad bezpieczeństwa na drogach. – Zależy nam na tym, aby wszyscy bezpiecznie powrócili z wakacji do domów – podkreśla Wojewoda Lubuski.
Aby końcówka wakacji przebiegała bezpiecznie, o zachowanie zasad bezpieczeństwa do kierowców i pieszych zaapelowali wspólnie Wojewoda Lubuski Katarzyna Osos, Komendant Placówki Straży Granicznej w Gorzowie Wlkp. ppłk SG Dariusz Kalczyński, Lubuski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Bogusław Bielawski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. inspektor Wiesław Widecki.
Od 1 lipca do 20 sierpnia 2015 r. na drogach województwa lubuskiego doszło do 103 wypadków. Zginęły 22 osoby, a 128 zostało rannych. Podczas całych ubiegłorocznych wakacji ofiar śmiertelnych było 11, a 195 rannych. Dwa lata temu w trakcie wakacyjnych miesięcy zginęło 28 osób. Odnotowano wówczas 245 rannych.
We wtorek, 25 sierpnia 2015 r. podczas zorganizowanej konferencji prasowej podkreślono przyczyny wypadków drogowych. Uczestnicy spotkania informowali w ten sposób, na co uważać na jezdni, aby do kolejnych wypadków nie dochodziło.Podczas tegorocznych wakacji nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną 23 wypadków drogowych, w których zginęły 24 osoby. W tym samym czasie niedostosowanie prędkości do warunków ruchu stało się przyczyną 18 wypadków. Przyczyną 13 wypadków było nieprawidłowe wyprzedzanie. Do przyczyn zdarzeń drogowych należą także niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, zmęczenie i zaśnięcie oraz jazda po niewłaściwej stronie drogi.
Sprawcami wypadków drogowych w regionie podczas mijających wakacji w 90 przypadkach byli kierowcy. Winę pieszych wskazano w 11 zdarzeniach. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. inspektor Wiesław Widecki podkreślił jak ważne są kamizelki odblaskowe, które powinni nosić rowerzyści i piesi po zmroku poruszający się po jezdni.

Tekst i foto: Lubuski Urząd Wojewódzki

do góry