Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej 3 obywateli Wietnamu nielegalnie przekroczyło granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

3 obywateli Wietnamu nielegalnie przekroczyło granicę

Rafał Potocki
15.02.2018

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach zatrzymali 3 obywateli Wietnamu, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Zatrzymano także przewożącego ich kierowcę, również obywatela Wietnamu, który pomagał cudzoziemcom.

Funkcjonariusze SG, niedaleko byłego przejścia granicznego w Olszynie, zatrzymali do kontroli, wjeżdżający do naszego kraju samochód marki Skoda Octavia, na czeskich numerach rejestracyjnych.

W pojeździe podróżowało 4 obywateli Wietnamu. Podczas przeprowadzonej przez funkcjonariuszy kontroli legalności pobytu okazało się, że tylko 30-letni kierowca posiada dokumenty uprawniające go do przekroczenia granicy i pobytu na terytorium naszego państwa, natomiast pozostali 3 pasażerowie – mężczyźni w wieku 19, 23 oraz 25 lat nielegalnie przekroczyli granicę.

W związku z tym funkcjonariusze SG zatrzymali pasażerów pojazdu oraz kierowcę, który udzielił im pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3. Po przedstawieniu zatrzymanym mężczyznom zarzutów, przyznali się oni do nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na 1 rok próby. Natomiast wobec kierowcy, który nie przyznał się do stawianego mu zarzutu wszczęto postępowanie przygotowawcze.

Podczas trwających czynności, okazało się, że jeden z zatrzymanych obywateli Wietnamu posiada polską kartę pobytu. Dzisiaj (15.02.18 r.) wszczęto wobec niego postępowanie zobowiązujące do opuszczenia terytorium naszego kraju, gdyż jak ustalono przebywał i pracował w Niemczech. Wobec pozostałych dwóch cudzoziemców złożono wniosek o przekazanie ich w w ramach readmisji uproszczonej do Niemiec.

do góry