Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Straż Graiczna zatrzymała 12 cudzoziemców i 10 fałszywych rumuńskich dowodów osobistych - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graiczna zatrzymała 12 cudzoziemców i 10 fałszywych rumuńskich dowodów osobistych

Joanna Konieczniak
08.04.2021

Tylko wczoraj funkcjonariusze z Placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali 12 cudzoziemców oraz poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości Polaka. Skontrolowano także 4 869 osób, które przekroczyły południową i zachodnią granicę na Dolnym Śląsku i w Lubskiem.

W wyniku przeprowadzonych wczoraj kontroli, funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujęli i zatrzymali 12 cudzoziemców, którzy złamali obowiązujące ich przepisy. Ujawniono i zatrzymano także 2 Polaków. Jeden z nich naruszył zasady kwarantanny, natomiast drugi poszukiwany był za kierowanie gróźb karalnych.

Największą grupę cudzoziemców zatrzymali wczoraj w Gubinku funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry. 8 obywateli Ukrainy podróżowało busem w kierunku Niemiec. Kontrola legalności ich pobytu wykazała, że cudzoziemcy wieku od 17 do 58 lat wjechali do Polski dzień wcześniej deklarując jako cel wjazdu chęć podjęcia zatrudnienia na terytorium Polski. Jednak jak oświadczyli funkcjonariuszom, pracy tej nie zamierzali podjąć, a ich faktycznym celem podróży były Niemcy i znalezienie tam pracy. Polscy pracodawcy, którzy mieli ich zatrudnić potwierdzili, że cudzoziemcy nie dotarli do miejsca wykonywania zamierzonej pracy i nie kontaktowali się z nimi.

Ponadto w trakcie przeszukania pojazdu, którym podróżowali Ukraińcy funkcjonariusze ujawnili ukryte pod fotelem kierowcy 10 przerobionych rumuńskich dowodów osobistych.

Służby rumuńskie potwierdziły fakt wydania dokumentów o wskazanych numerach, jednak na zupełnie inne dane niż te widniejące aktualnie w dokumentach.

Do posiadania fałszywych dowodów osobistych przyznał się kierowca busa tłumacząc, że dokument ze swoimi danymi kupił za 100 euro na Ukrainie w celu łatwiejszego znalezienia pracy w Nimeczech. Pozostałe dokumenty miał przewieźć za niewielką opłatą do Niemiec. Mężczyzna został zatrzymany, a funkcjonariusze SG wszczęli postępowanie karne, mające na celu ustalenie okoliczności przestępstwa przeciwko wiadygodności dokumentów.

Pozostałym siedmiorgu cudzoziemcom (2 kobietom i 5 mężczyznom) z uwagi na naruszenie warunków wjazdu i pobytu w naszym kraju posiadane przez nich wizy krajowe zostały cofnięte a oni sami zobowiązani do wyjazdu z Polski.

Dodatkowo funkcjonariusze SG na wrocławskim lotnisku ujawnili dwóch obywateli Ukrainy i Polaka, którzy naruszyli warunki kwarantanny. Za to wykroczenie ukarano ich mandatami karnymi, natomiast cudzoziemcy otrzymali także decyzje, na podstawie których wrócić muszą do swojego kraju. Na Ukrainę wróci także cudzoziemiec, który  w naszym kraju przebywał ponad dopuszczany czas pobytu.  

Ponadto funkcjonariusze SG ze Zgorzelca zatrzymali obywatela Somalii, który przekroczył granicę z Niemiec do Polski niezgodnie z przepisami. Cudzoziemiec nie miał przy sobie żadnych dokumentów, które uprawniałyby go do legalnego wjazdu i pobytu w Polsce. Obecnie funkcjonariusze SG prowadzą czynności słuzbowe mające na celu przekazanie obcokrajowca niemieckim służbom.

Natomiast z Niemiec, po odbyciu wyroku za kradzieże i rozboje na terytorium Niemiec, wydalony został 47-letni Polak, którego służby niemieckie przekazały Straży Granicznej ze Zgorzelca. Podczas potwierdzania tożsamości Polaka funkcjonariusze ujawnili, że jest on poszukiwany na wniosek Sądu Rejonowego w Koszalinie w celu odbycia 150 dni kary pozbawienia wolności w zamian za niezapłaconą karę grzywny w wysokości 3 tysięcy złotych nałożonej za kierowanie gróźb karalnych. 47-latek uregulował należność wpłacając  wskazaną kwotę na konto bankowe sądu i został zwolniony.

 

do góry