Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Wyniki kontroli legalności pobytu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wyniki kontroli legalności pobytu

Joanna Konieczniak
11.10.2021

Podczas ostatniego weekendu funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali 26 cudzoziemców, którzy naruszyli obowiązujące przepisy oraz 2 obywateli naszego kraju, wśród których jeden okazał podrobiony dokument, natomiast drugi poszukiwany był przez wymiar sprawiedliwości.

Podczas kontroli legalności pobytu przeprowadzonych podczas weekendu przez funkcjonariuszy z PSG w Świecku zatrzymano 3 obywateli Iraku oraz 5 obywateli Jemenu. Natomiast funkcjonariusze Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 6 obywateli Syrii, oraz 4 obywateli Afganistanu. Zatrzymani cudzoziemcy, jak się okazało po przeprowadzonej kontroli ich dokumentów, przebywali w Polsce bez wymaganych dokumentów i usiłowali niezgodnie z przepisami przekroczyć granicę państwową. Dodatkowo funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Rosji narodowości czeczeńskiej, który pomagał w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej obywatelom Afganistanu. Cudzoziemiec za popełnione przestępstwo dobrowolnie poddał się karze 1 roku w zawieszeniu na okres próby wynoszący 3 lat. Za udzielanie pomocy cudzoziemcom w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy zatrzymano także obywatela Gruzji oraz dwóch obywateli Ukrainy.

Do grona zatrzymanych podczas weekendu cudzoziemców dołączyło także 4 obywateli Ukrainy. Mężczyźni zatrzymani zostali za naruszenie warunków wjazdu i pobytu. Dwóch cudzoziemców zatrzymano w Kudowie-Zdroju, natomiast kolejnych dwóch zatrzymali funkcjonariusze z Gorzowa Wielkopolskiego oraz ze Zgorzelca.

Ponadto na lotnisku we Wrocławiu-Strachowicach funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 35-letnią Polkę, która podczas kontroli granicznej okazała unijny certyfikat potwierdzający pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19. Jednakże, jak ujawnili funkcjonariusze SG, kod QR nie zgadzał się z zamieszczonymi w nim informacjami. Z uwagi na uzasadnione podejrzenie, że certyfikat mógł zostać sfałszowany, funkcjonariusze wszczęli postępowanie przygotowawcze. Tego samego dnia na wrocławskim lotnisku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali również 42-letniego mieszkańca województwa opolskiego, który poszukiwany był w celu odbycia 5 dnia kary pozbawienia wolności w zamian za niezapłaconą karę grzywny. Mężczyzna natychmiast uregulował należność i został zwolniony.

  • DSC_7934
    DSC_7934
do góry