Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Wystawiono za nimi listy gończe. Zostali zatrzymani przez Straż Graniczną - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wystawiono za nimi listy gończe. Zostali zatrzymani przez Straż Graniczną

Joanna Konieczniak
02.12.2021

Funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w środę 3 osoby, które poszukiwane były na podstawie listów gończych. Jedna z nich poszukiwana była na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Do zatrzymania dwóch poszukiwanych osób doszło w środę 1 grudnia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym we Wrocławiu-Strachowicach.

Funkcjonariusze Straży Granicznej wylegitymowali tam 48-letniego mężczyznę, który przyleciał samolotem rejsowym z Rzymu. Podczas kontroli jego dokumentów okazało się, że mieszkaniec Dolnego Śląska poszukiwany jest od 2015 roku na podstawie trzech listów gończych wystawionych przez polskie sądy. Powodem wydania listów gończych było popełnienie przez niego takich przestępstw jak fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi jako autentycznymi, liczne oszustwa oraz spowodowanie wypadku w ruchu drogowym. Dodatkowo Polaka za popełnienie tych przestępstw poszukiwano także w całej Europie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Po potwierdzeniu aktualności poszukiwań 48-latek został zatrzymany i przekazany do aresztu śledczego. Za popełnione czyny ma do odbycia łącznie karę 2 lat i 4 miesięcy pozbawianie wolności.

Kolejną z poszukiwanych osób okazała się 31-letnia obywatelka Ukrainy. Kobieta do Wrocławia przyleciała z Kijowa. Podczas odprawy granicznej funkcjonariusze SG ustalili, że jest ona poszukiwana na podstawie zarządzenia Sądu Rejonowego w Warszawie. Kobieta poszukiwana była w celu odbycia 35 dni zastępczej kary pozbawienia wolności w zamian za niezapłaconą karę grzywny wynoszącą 5,6 tysiąca złotych.  

Dodatkowo funkcjonariusze SG ujawnili, że dane kobiety figurują w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium naszego kraju jest niepożądany.   

Kobieta natychmiast wpłaciła zaległą karę grzywny na numer bankowy poszukującego ją sądu. Z uwagi na uregulowanie należności i ustanie tym samym przesłanek do odmowy wjazdu, kobiecie zezwolono na przekroczenie granicy.

Natomiast funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali przekazanego przez służby niemieckie Polaka. Mieszkaniec Mazowsza wydalony został z Niemiec po odbyciu   kary 3 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna również w Polsce poszukiwany był na podstawie dwóch listów gończych w celu odbycia łącznie 3 lat i 8 miesięcy kary pozbawienia wolności za dokonywane kradzieże z włamaniem.

Mężczyzna tego samego dnia przekazany został policji.

 

 

do góry