Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Akt oskarżenia wobec członków grupy przestępczej rozpracowanej przez Straż Graniczną - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia wobec członków grupy przestępczej rozpracowanej przez Straż Graniczną

Joanna Konieczniak
01.02.2022

Akt oskarżenia wobec 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Hiszpanii skierowany został do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. To efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Zgorzelca pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Rozbita przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu grupa przestępcza działała przynajmniej od 2019 do maja 2021 roku, kiedy to funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Zgorzelcu, podczas kontroli tira ujawnili w kabinie kierowcy 58 kilogramów konopi indyjskich o czarnorynkowej wartości 2,6 miliona złotych.

Z uwagi na popełnione przestępstwo funkcjonariusze wszczęli śledztwo, które nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

Proceder ten odbywał się według ściśle określonych zasad. Wymagane było posiadanie ciągników siodłowych z dokonanymi w kabinach przeróbkami, które dawałyby możliwość ukrycia narkotyków (każda ze skrytek mogła pomieścić od 40 do 55 kilogramów narkotyków). Ciągniki z naczepami jechały do Hiszpanii w celach transportowych, by w drodze powrotnej, podczas wymaganego postoju załadować pojazdy zielem konopi. Po powrocie do Polski samochody zjeżdżały w ustalone miejsce, gdzie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach dokonywano wyładunku środków odurzających.

Na podstawie zebranego przez śledczych materiału dowodowego, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała w ubiegłym tygodniu do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko 4 członkom zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na nabyciu wewnątrzwspólnotowym znacznych ilości środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste.  

Oskarżeni to mieszkańcy województwa podkarpackiego i małopolskiego w wieku od 32 do 47 lat. W wyniku prowadzonego śledztwa ustalono, iż do Polski przemycili oni  ponad 2,5 tony narkotyku o wartości czarnorynkowej 116 325 000 zł.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wewnątrzwspólnotowy przewóz środków odurzających grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 15 lat.

O działaniach funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Zgorzelca warto przeczytać również tutaj.

 

 • Przemycali narkotyki do Polski
  Przemycali narkotyki do Polski
 • Przemycali narkotyki do Polski
  Przemycali narkotyki do Polski
 • Zatrzymane narkotyki
  Zatrzymane narkotyki
 • Auta miały specjalne skrytki
  Auta miały specjalne skrytki
 • Auta miały specjalne skrytki
  Auta miały specjalne skrytki
 • Specjalnie przygotowane skrytki
  Specjalnie przygotowane skrytki
 • Zatrzymane narkotyki
  Zatrzymane narkotyki
 • Zatrzymane narkotyki
  Zatrzymane narkotyki
 • Auto wykorzystywane do przemytu narkotyków
  Auto wykorzystywane do przemytu narkotyków
do góry