Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Zatrzymano 15 cudzoziemców. To efekt prowadzonych przez Straż Graniczną kontroli - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrzymano 15 cudzoziemców. To efekt prowadzonych przez Straż Graniczną kontroli

Joanna Konieczniak
26.05.2022

Funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej tylko wczoraj zatrzymali 13 cudzoziemców, którzy złamali przepisy pobytowe. Zatrzymano także obywatela Białorusi oraz obywatela Ukrainy, którym przedstawiono zarzut pomocnictwa w niezgodnym z prawem przekraczaniu granicy.

Na Dolnym Śląsku funkcjonariusze Straży Granicznej z Legnicy zatrzymali jadące w kierunku granicy z Niemcami auto. Podczas kontroli dokumentów osób, które nim podróżowały okazało się, że kierowcą jest 30-letni obywatel Białorusi (posiadający legalny pobyt w Polsce na podstawie wizy z prawem do pracy), natomiast jego pasażerowie to troje młodych obywateli Syrii oraz Jemeńczyk.

Z uwagi na brak dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce Syryjczycy oraz obywatel Jemenu zostali zatrzymani. Cudzoziemcy oświadczyli, że na terytorium Białorusi  przyjechali legalnie na podstawie swoich paszportów oraz zamieszczonych w nich wiz turystycznych (obywatel Jemu złożył na terytorium Białorusi nawet wniosek o ochronę międzynawową) i już tam spotkali dwóch obywateli Turcji, którzy pomogli im przekroczyć niezgodnie z prawem zieloną granicę. Po przekroczeniu granicy, w umówionym wcześniej miejscu czekał na nich obywatel Białorusi, z którym udali się w dalszą drogę do Niemiec. Cudzoziemcy jak oświadczyli nie zamierzali ubiegać się o status uchodźcy w Polsce, bowiem ich krajem docelowym były Niemcy. Zatrzymano także kierowcę – obywatela Białorusi za pomocnictwo w niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej.  

W tym samym dniu funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu, wytypowali i zatrzymali do kontroli auto osobowe. Kontrolowanym pojazdem podróżowało dwóch cudzoziemców podających się za obywateli Afganistanu, ich kierowcą był 32-letni Ukrainiec. Młodzi mężczyźni nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających ich tożsamość i obywatelstwo. Cudzoziemcy nie posiadali także żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium RP. Z ich wyjaśnień wynika, że granicę przekroczyli w miejscu bliżej im nieznanym. Następnie wsiedli do czekającego na nich auta, którym obywatel Ukrainy za 1200 dolarów miał ich zawieźć do Niemiec.

Z zatrzymanymi cudzoziemcami prowadzone są dalsze czynności z udziałem tłumaczy.

Ponadto funkcjonariusze SG z Jeleniej Góry zatrzymali obywatela Meksyku oraz obywatelkę Kolumbii. Powodem zatrzymania było nielegalne wykonywanie pracy. Ponadto obywatelka Kolumbii przekroczyła dopuszczalny czas pobytu na terytorium państw Schengen.  Komendant PSG w Jeleniej Górze wydał wobec cudzoziemców decyzje zobowiązujące ich do wyjazdu z Polski.

W Bielawie funkcjonariusze SG z Kłodzka przeprowadzili kontrolę legalności pobytu w naszym kraju wobec obywatela Wietnamu. Kontrola wykazała, ze cudzoziemiec nie wyjechał z Polskich, chociaż dwa lata wcześniej otrzymał od Komendanta Placówki SG w Warszawie   decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu. Wobec cudzoziemca funkcjonariusze SG prowadzą dalsze czynności administracyjne.  

Dodatkowo w Lubuskiem funkcjonariusze SG zatrzymali dwóch obywateli Turcji oraz 2 Gruzinów.

Zatrzymanych obywateli Turcji wylegitymowali w Słubicach funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku. Jak ustalili funkcjonariusze – 44-letni obywatel Turcji oraz jego 53-letni rodak nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium naszego kraju. Ponadto, jak oświadczyli by wjechać na terytorium UE, granicę przekroczyli w miejscu niedozwolonym. Funkcjonariusze SG wszczęli wobec zatrzymanych cudzoziemców postępowanie zmierzające do wydania decyzji, na podstawie której mężczyźni opuszczą nasz kraj.  

Kolejnych cudzoziemców – 2 obywateli Gruzji zatrzymali funkcjonariusze SG z placówki  w Świecku i w Tuplicach. Obaj cudzoziemcy przebywali w Polsce niezgodnie z przepisami. Otrzymali już decyzje zobowiązujące ich do wyjazdu z Polski.

 

do góry