Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Kolejne zatrzymania na polsko-niemieckim pograniczu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejne zatrzymania na polsko-niemieckim pograniczu

Joanna Konieczniak
20.06.2022

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 4 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę państwową w porozumieniu z innymi osobami oraz obywatela Gambii, który odpowie za pomocnictwo w tym przestępstwie.

W piątek (17.06) w nocy funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku  skontrolowali w pobliżu granicy państwowej auto osobowe. Kierowcą pojazdu był 37-letni obywatel Gambii posiadający polską kartę pobytu. Jego pasażerami było 3 cudzoziemców podających się za obywateli Senegalu, oraz cudzoziemiec podający się za obywatela Mali. Żaden z cudzoziemców nie posiadał przy sobie paszportu, jedynie dwóch miało senegalskie dowody osobiste. Wszyscy cudzoziemcy zostali zatrzymani za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom w porozumieniu z innymi osobami, co stanowi przestępstwo określone w art. 264 kodeksu karnego. Obywatel Gambii został zatrzymany za pomocnictwo w tym przestępstwie.

Funkcjonariusze podczas rozmowy z zatrzymanymi cudzoziemcami ustalili, że obywatel Gambii miał pomóc cudzoziemcom dotrzeć do Berlina.

Ponadto w trakcie przeszukania pojazdu funkcjonariusze SG ujawnili i zabezpieczyli marihuanę. Zachowanie kierowcy oraz przeprowadzone badanie potwierdziło, że cudzoziemiec był pod wpływem środków odurzających. 

Funkcjonariusze Straży Granicznej wszczęli postępowanie przygotowawcze, w trakcie którego cudzoziemcy zostali przesłuchani i przyznali się do zarzucanych im czynów. Za usiłowanie niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej cudzoziemcy dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawiania wolności w zawieszeniu na okres 2 lat próby. Ponadto funkcjonariusze wszczęli postępowanie administracyjne mające na celu zobowiązanie cudzoziemców do opuszczenia Polski.  

Natomiast wobec obywatela Gambii sąd zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności i utrata polskiego tytułu pobytowego.

 

do góry