
Tylko jednego dnia - 25.04, funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 22 cudzoziemców i pięciu Polaków. Spośród nich 19 cudzoziemców i trzech Polaków zaangażowanych było w usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy. To kolejne cztery grupy rodzin czeczeńskich zatrzymane w Świecku. Wśród zatrzymanych tego dnia byli również Polak i Belg polskiego pochodzenia poszukiwani listami gończymi, obywatel Ukrainy posługujący się wyłudzoną wizą oraz obywatel Armenii i Polak zatrzymani za posiadanie nielegalnych wyrobów akcyzowych.
Z obywatelem Armenii już niejednokrotnie prowadzono czynności z powodu posiadanych przez niego wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy skarbowej. I tym razem funkcjonariusze z Placówki w Kaliszu i w Poznaniu - Ławicy zatrzymali go oraz Polaka za posiadanie towarów bez akcyzy - tytoniu i papierosów, o łącznej wartości ponad 45 000 zł. Ponadto okazało się, że obywatel Armenii przebywa w Polsce nielegalnie. Prowadzone są z nim równolegle czynności administracyjne i procesowe.
Ponadto mniej więcej w tym samym czasie inny patrol z Placówki w Poznaniu - Ławicy prowadzący czynności kontrolne w pociągu relacji Warszawa - Berlin zauważył pozostawiony bagaż, który w tym momencie nie miał właściciela. Po otwarciu bagażu ujawniono w nim ponad 1000 paczek papierosów bez polskich znaków.