Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Ostatnie pożegnanie płk. rez. Waleriana Mikołajczaka - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

Ostatnie pożegnanie płk. rez. Waleriana Mikołajczaka

06.12.2013

Dziś, 6 grudnia, w wieku 85 lat odszedł od nas płk rez. Walerian Mikołajczak, wieloletni dowódca Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Krośnie Odrzańskim 1970 - 1982, wojewoda zielonogórski w latach 1982 - 1985 oraz Zastępca Dowódcy Wojsk Ochrony Pogranicza Dowództwa w Warszawie w latach 1985 - 1990. W Komendzie Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim był zawsze mile widziany i zaszczytem było gościć go na naszych uroczystościach. Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Kamiński, funkcjonariusze i pracownicy Oddziału składają kondolencje rodzinie, jego przyjaciołom i bliskim.

Dziś, 6 grudnia, w wieku 85 lat odszedł od nas płk rez. Walerian Mikołajczak, wieloletni dowódca Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Krośnie Odrzańskim 1970 - 1982, wojewoda zielonogórski w latach 1982 - 1985 oraz Zastępca Dowódcy Wojsk Ochrony Pogranicza Dowództwa w Warszawie w latach 1985 - 1990.

W Komendzie Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim był zawsze mile widziany i zaszczytem było gościć go na naszych uroczystościach. Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Kamiński, funkcjonariusze i pracownicy Oddziału składają kondolencje rodzinie, jego przyjaciołom i bliskim.

W ostatnim pożegnaniu uczestniczyli gen.bryg. SG w st.spocz. Szymon Wieczorek, Komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Kamiński, koledzy ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, koledzy i współpracownicy z Zielonej Góry, Gubina, Tuplic, Słubic i Kostrzyna nad Odrą, delegacja emerytów z Niemiec oraz delegacje funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ostatnie honory oddała kompania z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

płk Walerian Mikołajczak służbę swą rozpoczął w 1949 roku w Chełmie. Ukończył Wojskową Akademię Polityczną, kurs operacyjnej Akademii Sztabu Generalnego. Pełnił służbę na różnych stanowiskach. W 1970 roku został powołany na stanowisko Dowódcy Lubuskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Krośnie Odrzańskim. Sprawował tę funkcję bardzo długo do 1982 roku, z niemałymi sukcesami, ciesząc się szacunkiem podwładnych i przełożonych. W latach 1982 – 1985 piastował urząd Wojewody Zielonogórskiego. Następnie powołano go na zastępcę do spraw logistycznych Dowódcy Wojsk Ochrony Pogranicza do Dowództwa w Warszawie. Służbę zakończył w 1990 roku, gdy zadecydowano o rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza. Miał 47 lat wysługi.

Za służbę swą, tak przykładną, wzorową i ofiarną, był wielokrotnie odznaczany. Najwyższe przyznane mu odznaczenia to: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Rodła, Złota Odznaka za Zasługi dla Celnictwa.

Po zakończeniu służby nie pogodził się z losem emeryta wojskowego. Pozostał społecznikiem. Poświęcił swe życie dla koła ZŻWP i Koła Myśliwskiego. Za aktywną działalność został wyróżniony wpisem do Honorowej Księgi Zasłużonych Zarządu Głównego ZŻWP oraz Zarządu Wojewódzkiego. Jednak przede wszystkim pozostał przyjacielem i doskonałym dowódcą. I choć zabrakło go już wśród nas, jego postawa i pamięć o nim pozostaną żywe.


do góry