Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Funkcjonariusze odzyskali po pościgu skradziony pojazd o wartości 80.000 zł - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusze odzyskali po pościgu skradziony pojazd o wartości 80.000 zł

Rafał Potocki
07.12.2017

Dzięki skutecznej współpracy funkcjonariuszy z polskiej Straży Granicznej oraz niemieckiej Policji odzyskano skradziony pojazd marki Mazda 6 o wartości 80.000 zł.

Dzisiaj na ranem (07.12.17 r.) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki SG w Świecku wytypowali do kontroli jadący autostradą A2 pojazd marki Mazda 6, na polskich numerach rejestracyjnych. Kierowca auta nie zatrzymał się jednak na wezwanie funkcjonariuszy i zaczął uciekać w kierunku Poznania. Funkcjonariusze SG ruszyli w pościg. Podczas jazdy kierujący łamał wszelkie przepisy ruchu drogowego, czym stwarzał bezpośrednie zagrożenie zarówno dla innych uczestników ruchu znajdujących się na drodze jak i dla siebie. Pojazd w pewnym momencie skręcił z autostrady A2 na drogę K92 w kierunku miejscowości Boczów, gdzie wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne barierki. Kierowca samochodu wysiadł z auta i zaczął uciekać. Podjęte przez funkcjonariuszy poszukiwania, nie przyniosły jednak rezultatu, mężczyzna nie został ujęty. Pojazd nosi ślady uszkodzenia zamka oraz drzwi, a  tablice rejestracyjne należą do samochodu marki Fiat Cinquecento. Ustalono, że pojazd został skradziony 07.12.17 r. w Hanowerze. Szacunkowa wartość odzyskanej Mazdy 6 z 2016 r. to 80 000 zł. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

W tym roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali 199 pojazdów, z czego 62 auta zatrzymane zostały po obu stronach granicy przez funkcjonariuszy ze Wspólnych Polsko-Niemieckich Placówek w Świecku oraz Ludwigsdorfie. Wartość odzyskanych samochodów to niemal 15 500 000 zł.

Ponieważ w dzisiejszych czasach przestępcy nie zamykają swojej działalności w jednym kraju, żadna formacja nie może liczyć na sukcesy, jeśli nie będzie współdziałała z innymi. Współpraca służb granicznych i policyjnych w ramach Wspólnych Polsko-Niemieckich Placówek Straży Granicznej w Świecku oraz Ludwigsdorfie, uznawana jest za modelową we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Funkcjonariusze współdziałają na zasadach partnerstwa dla zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w obu krajach, a także zwalczają przejawy przestępczości przygranicznej i transgranicznej. Od lat w obszarze przygranicznym wspólne patrole, grupy operacyjno-śledcze oraz Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych Policyjnych i Celnych tworzą system wspólnej ochrony granicy, dzięki któremu możemy czuć się bezpiecznie.


 

do góry