Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Drzwi Otwarte i ochody Święta Straży Granicznej w Zgorzelcu - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

Drzwi Otwarte i ochody Święta Straży Granicznej w Zgorzelcu

17.05.2011

W dniach od 5 do 11 maja 2011 roku w Placówce Straży Granicznej Zgorzelcu w związku z obchodami XX lecia Straży Granicznej odbyły się dni otwarte, na które zaprosiliśmy przedszkola i szkoły ze Zgorzelca. Z tej okazji chcieliśmy zainteresować dzieci i młodzież szkolną historią naszej formacji, przedstawić najważniejsze wydarzenia związane z nami oraz to, czym zajmujemy się na co dzień. Natomiast 16 maja odbył się uroczysty apel z okazji święta Straży Granicznej.

W dniach od 5 do 11 maja 2011 roku w Placówce Straży Granicznej Zgorzelcu w związku z obchodami XX lecia Straży Granicznej odbyły się dni otwarte, na które zaprosiliśmy przedszkola i szkoły ze Zgorzelca. Z tej okazji chcieliśmy zainteresować dzieci i młodzież szkolną historią naszej formacji, przedstawić najważniejsze wydarzenia związane z nami oraz to, czym zajmujemy się na co dzień. Natomiast 16 maja odbył się uroczysty apel z okazji święta Straży Granicznej.

Spotkanie z nami było niesamowitą frajdą dla dzieci z przedszkola „Pajacyk” oraz dla dzieci ze szkoły podstawowej „Tęcza”. Odwiedziła nas również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich oraz klasy wojskowe z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu. Na początek dzieci obejrzały byłe pomieszczenia dla osób zatrzymanych, następnie był pokaz umiejętności psa służbowego, co najbardziej spodobało się naszym milusińskim. Funkcjonariusze PSG  w Zgorzelcu pokazali dzieciom i młodzieży szkolnej również sprzęt będący na wyposażeniu placówki wraz z Schengenbusem. Można było przymierzać kamizelki taktyczne, hełmy oraz mundury SG. Nasz kolega chor. SG Piotr Lejczak specjalnie na tę okazję przygotował kącik historyczny pod hasłem „Straż Graniczna Wczoraj i Dziś”, gdzie opowiedział najciekawsze wątki z historii Straży Granicznej i Placówki SG w Zgorzelcu. Dzieci mogły obejrzeć dokumenty z różnych państw uprawniające do przekraczania granicy państwowej a także zrobić sobie symboliczny osobisty odcisk palca. Na zakończenie pobytu atrakcją były odwiedziny w gabinecie Komendanta PSG w Zgorzelcu, gdzie Komendant placówki wręczył drobne upominki na pamiątkę wizyty u nas.

14 maja 2011 roku odbył się festyn w plenerze zorganizowany przez naszą placówkę dla uczczenia obchodów XX lecia Straży Granicznej pod patronatem Starosty Zgorzeleckiego Pana Artura Bielińskiego, Burmistrza Miasta Zgorzelec Pana Rafała Gronicza oraz Wójta Gminy Zgorzelec Pana Kazimierza Janika, którzy osobiście zaszczycili nas swoją obecnością. Na festyn przybył także Poseł na Sejm RP Pan Roman Brodniak. Komendant Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu ppłk SG Andrzej Torbicz uroczyście otworzył festyn witając mieszkańców i zaproszonych gości. Po krótkiej prezentacji poszczególnych stoisk festyn rozpoczął się na dobre. Było mnóstwo atrakcji przygotowanych przez funkcjonariuszy PSG w Zgorzelcu a także przez zaproszone do udziału w festynie inne służby mundurowe. I tak, np. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu zaprezentowali swój sprzęt służący do ratownictwa, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu wystawili swoje stoisko ze sprzętem kryminalistycznym. Zaprosiliśmy do udziału w festynie również policję niemiecką i czeską. Nasi niemieccy i czescy koledzy przywieźli ze sobą sprzęt służbowy a także liczne atrakcje w postaci kolorowanek, wycinanek i ulotek informacyjnych. Wiele radości szczególnie dzieciom sprawiły trzy duże maskotki policji polskiej, niemieckiej i czeskiej, które zachęcały uczestników festynu do wspólnej zabawy. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz tresury psów służbowych polskich i niemieckich a także konkurs plastyczny zorganizowany przy pomocy Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu pod tytułem „Straż Graniczna w moim mieście” oraz konkurs po hasłem „Co wiesz o Straży Granicznej”. Komendant Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu wręczył uczestnikom konkursu atrakcyjne nagrody. Jedną z atrakcji na festynie był mecz piłki nożnej o puchar przechodni Komendanta Placówki SG w Zgorzelcu z okazji XX lecia SG pomiędzy reprezentacją samorządów a funkcjonariuszami SG, PSP i Policji. Wśród zawodników po stronie samorządowców zagrał Poseł RP Roman Brodniak. Festyn upłynął w atmosferze dobrej zabawy, której dopełnieniem była piękna pogoda oraz smaczna wojskowa grochówka i kiełbaski z grilla. Festyn zakończył występ orkiestry Elektrowni Turów.

Dnia 16 maja 20011 roku w Placówce Straży Granicznej w Zgorzelcu odbyły się obchody XX lecia Straży Granicznej. Uroczystości w naszej placówce rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Św. Bonifacego w Zgorzelcu odprawionej z okazji obchodzonego jubileuszu naszej formacji, celebrowanej przez księdza kapelana ppor. SG Jarosława Nowaka. Po mszy funkcjonariusze przeszli pod pomnik Milenium, gdzie złożono kwiaty. Następnie udano się do placówki, gdzie uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr. SG Waldemarowi Hołodniukowi. Następnie Zastępca Komendanta NoOSG wręczył funkcjonariuszom akty mianowania na kolejne stopnie służbowe. Apel zakończyły przemówienia zaproszonych gości, w tym m.in. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu st. kpt. Wiesława Wypycha oraz Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu nadkom. Leszka Zagórskiego. Natomiast Komendant Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu ppłk SG Andrzej Torbicz podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym placówki za owocną służbę w ochronie polskich granic i życzył dalszych sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.

do góry