Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Obchody XX lecia w Olszynie - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

Obchody XX lecia w Olszynie

17.05.2011

W dniu 16 maja 2011 roku w Placówce Straży Granicznej w Olszynie w obiekcie w Tuplicach odbyły się oficjalne uroczystości związane z obchodami 20 – tej rocznicy powstania Straży Granicznej połączone z Dniem Otwartym.

W dniu 16 maja 2011 roku w Placówce Straży Granicznej w Olszynie w obiekcie w Tuplicach odbyły się oficjalne uroczystości związane z obchodami 20 – tej rocznicy powstania Straży Granicznej połączone z Dniem Otwartym.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 09:00 Mszą Świętą w intencji funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Placówki Straży Granicznej w Olszynie w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Chrystusa Króla w Tuplicach.

O godzinie 10:00 na placu obiektu w Tuplicach Placówki Straży Granicznej w Olszynie odbył się uroczysty apel z wręczeniem aktów mianowania funkcjonariuszom SG na kolejne stopnie przy udziale przedstawicieli Komendy Nadodrzańskiego Oddziału SG w Krośnie Odrzańskim w osobie mjr SG Waldemara Hołodniuka, przedstawicieli Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy NoOSG oraz zaproszonych gości, w tym przedstawicieli innych służb mundurowych (Policji, Służby Celnej, Straży Pożarnej), Niemieckiej Policji BPOL, władz samorządowych i innych. Uroczystości wzbogacone były ponadto występami i programem artystycznym przygotowanym dla funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Olszynie przez dzieci z Zespołów Szkół w Tuplicach i w Trzebielu.

W ramach obchodów uroczystości 20 – lecia Straży Granicznej w obiekcie w Tuplicach PSG Olszyna zorganizowany został Dzień Otwarty dla mieszkańców okolicznych miejscowości przygotowany z myślą o osobach, które na codzień nie mają okazji do przekroczenia murów strzeżonych obiektów.

W godzinach od 11.30 - 15.00 zainteresowani mogli zapoznać się z historią 20 lat istnienia Straży Granicznej, mogli zwiedzać pomieszczenia przeznaczone dla osób zatrzymanych w obiekcie w Tuplicach. Goście zarówno dorośli jak i dzieci mogli złożyć swe odciski palców i wykonać zdjęcie sygnalityczne (na krześle dla osób zatrzymanych). Dla dzieci przygotowane były kąciki, m.in. z kolorowankami i innymi gadżetami. Zainteresowani mogli spędzić chwilę w pojazdach służbowych będących na wyposażeniu Straży Granicznej w tym do przewożenia osób zatrzymanych i innych. Odbył się pokaz pojazdów i sprzętu będącego na wyposażeniu innych służb mundurowych (Policji, Straży Pożarnej, Służby Celnej i niemieckiej Policji BPOL).

O godzinie 13:00 na gminnym boisku w Tuplicach odbył się towarzyski mecz piłki nożnej Straż Graniczna kontra Policja.

Ponadto w ramach Dnia Otwartego Placówka Straży Granicznej w Olszynie gościła grupę dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Jana Brzechwy w Żarach w ramach wylicytowanego w dniu 09.01.2011r. zaproszenia podczas XIX finału WOŚP w Żarach.

do góry