Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Drzwi Otwarte w Szczecinie - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

Drzwi Otwarte w Szczecinie

18.05.2011

16 maja 2011 roku, w dniu Święta Straży Granicznej w związku z 20. rocznicą powstania naszej formacji, Placówka Straży Granicznej w Szczecinie,otworzyła swoje drzwi” zapraszając uczniów ze szczecińskich szkół. Funkcjonariusze PSG w Szczecinie przygotowali dla wszystkich osób odwiedzających w tym dniu placówkę szereg atrakcji i niespodzianek.

16 maja 2011 roku, w dniu Święta Straży Granicznej w związku z 20. rocznicą powstania naszej formacji, Placówka Straży Granicznej w Szczecinie,otworzyła swoje drzwi” zapraszając uczniów ze szczecińskich szkół. Funkcjonariusze PSG w Szczecinie przygotowali dla wszystkich osób odwiedzających w tym dniu placówkę szereg atrakcji i niespodzianek.
Pierwsza grupa dzieci korzystając z niecodziennej możliwości wejścia na teren placówki, uczestniczyła w uroczystym złożeniu kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem upamiętniającym poległych w ochronie granic Polski. Symboliczną wiązankę kwiatów złożyli Zastępca Komendanta Placówki SG w Szczecinie ppłk. SG Sławomir Janus i Prezes Zarządu Koła nr 2 Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego im. Pomorskiej Brygady WOP ppłk. w st. spocz. Andrzej Selega.
Każda kolejno odwiedzająca nas w „dniu otwartym” grupa dzieci, mogła zwiedzić koszary korzystając z pomocy funkcjonariusza - ,,przewodnika”. Podczas wycieczki, uczniowie odwiedzali przygotowane specjalnie na tę okazję „stacje poznawcze”, ukazujące codzienną służbę oraz formy spędzania wolnego czasu przez funkcjonariuszy SG. Na stacja I pt. ,,Pojazdy i sprzęt Straży Granicznej”, odwiedzający mogli zobaczyć i własnoręcznie testować wybrany sprzęt SG, m.in. kamizelkę kuloodporną, kajdanki, tonfę, ręczny wykrywacz metali. Niektórzy uczniowie skorzystali również z niepowtarzalnej okazji przymierzenia kombinezonu pirotechnicznego, który na co dzień znajduje się na wyposażeniu Placówki Straży Granicznej w Szczecinie – Goleniowie.


Dzieci i ich szkolni opiekunowie nie ukrywali zaskoczenia różnorodnością prezentowanych pojazdów. Natomiast możliwość przejażdżki ,,za kratkami” wywołała ciekawość i dreszczyk emocji. Po krótkiej przejażdżce samochodem służbowym, na sygnałach uczniowie mogli zostali zaproszeni na stoisko turystyczne przygotowane przez działające przy placówce Koło PTTK nr 39 oraz Region IPA Straż Graniczna Szczecin.
Funkcjonariusze zaprezentowali uczniom swoją działalność udokumentowaną starymi kronikami, pucharami i plakietkami rajdowymi, zapraszając do uczestnictwa w rajdach i wycieczkach. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie krajoznawczym połączonym ze znajomością wiedzy o Straży Granicznej.
Na kolejnej stacji II pt. ,,Sprawność i celność”, funkcjonariusze przygotowali pokaz taktyk i technik interwencji stosowanych przez Straży Granicznej. Każdy uczestnik mógł tam spróbować swoich sił nie tylko przy kajdankowaniu „niebezpiecznego” pozoranta ale także mógł uczestniczyć w ,,mini egzaminie z wychowania fizycznego”. Na kolejnej, stacji III ,,Nasz przyjaciel pies”, odbył się pokaz tresury psów służbowych Straży Granicznej, który okazał się jedną z głównych atrakcji przygotowanych dla uczestników. Wzbudził on entuzjastyczną reakcję i uznanie dzieci dla umiejętności wzorowej współpracy psów z ich przewodnikami. Na następnej IV stacji pt. ,,Daktylo… i foto”, nasi goście mieli okazję do niepowtarzalnej wizyty u techników kryminalistyki. Wszyscy odwiedzający otrzymali pamiątkowy dokument ,,Mój osobisty odcisk palca”, z własnym śladem daktyloskopijnym. Dla chętnych przewidziany był konkurs wiedzy kryminalistycznej a zwycięzca konkursu otrzymał pamiątkowe zdjęcie sygnalityczne anfas.
Korzystając z obecności i uprzejmości ppłk. w st. spocz. Andrzeja Selegi na ostatniej V stacji pt. ,,Miejsce pamięci”, przeprowadzona została krótka lekcja historii o Straży Granicznej i WOP. W tym miejscu również rozstrzygnięty został konkurs ,,wiedzy o Straży Granicznej”. Każdy ze zwycięzców w poszczególnych konkursów otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w tak wyjątkowym przedsięwzięciu jakim był ,,Dzień Otwarty” Placówki Straży Granicznej w Szczecinie. W czasie imprezy na terenie placówki gościliśmy łącznie 168 osób, wśród nich głównie dzieci i młodzież oraz ich opiekunów i wychowawców ze szczecińskich szkół. Wizyta w PSG w Szczecinie była dla nich nie tylko sposobnością do pogłębienia wiedzy o Straży Granicznej i wzbogacenia się o nowe doświadczenia związane ze służbą funkcjonariuszy, ale wyzwoliła również ogrom pozytywnej energii i niezapomnianych emocji nie tylko wśród najmłodszych uczestników.
do góry