Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej XXII rocznica powstania Straży Granicznej - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

XXII rocznica powstania Straży Granicznej

16.05.2013

Maj to miesiąc obchodów święta powstania Straży Granicznej. W tym roku 16 maja mijają 22 lata od powstania naszej formacji, która zastąpiła Wojska Ochrony Pogranicza. W Komendzie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim obchody Święta odbędą się 21 maja 2013r. połączone z obchodami 4 rocznicy powstania Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Będą obecni włodarze Ziem Zachodnich oraz wielu przedstawicieli samorządów i współpracujących służb mundurowych oraz uczniów szkół, mieszkańców okolic i członków rodzin funkcjonariuszy, którzy z okazji naszego Święta będą mogli przekroczyć tego dnia „otwarte drzwi” Komendy Oddziału przy ulicy Poprzecznej 1 w Krośnie Odrzańskim.

Maj to miesiąc obchodów święta powstania Straży Granicznej. W tym roku 16 maja mijają 22 lata od powstania naszej formacji, która zastąpiła Wojska Ochrony Pogranicza.

W Komendzie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim obchody Święta odbędą się 21 maja 2013r. połączone z obchodami 4 rocznicy powstania Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Będą obecni włodarze Ziem Zachodnich oraz wielu przedstawicieli samorządów i współpracujących służb mundurowych oraz uczniów szkół, mieszkańców okolic i członków rodzin funkcjonariuszy, którzy z okazji naszego Święta będą mogli przekroczyć tego dnia „otwarte drzwi” Komendy Oddziału przy ulicy Poprzecznej 1 w Krośnie Odrzańskim.

W godzinach od 8.00 do 12.00 zainteresowani będą mogli poddać się symbolicznej odprawie granicznej, otrzymać pamiątkowy paszport ze stemplem, posłuchać opowieści o historii naszej formacji, a także m.in. wykonać sobie zdjęcie sygnalityczne czy poddać się daktyloskopii. Do obejrzenia będzie sprzęt będący na wyposażeniu grupy do zadań specjalnych, a także pojazdy Straży Granicznej oraz gościnnie Straży Pożarnej, Policji i krośnieńskich jednostek wojskowych. Ponadto atrakcją będzie pokaz pirotechniczny z robotem w roli głównej, który zaplanowany jest na godzinę 10.00. Po zwiedzaniu będzie czas na odpoczynek i poczęstowanie się wojskową grochówką. Osoby chętne będą mogły pozostać na uroczystości z okazji Święta SG. Uroczystość obchodów Święta rozpocznie się Mszą Św. w Kaplicy pw. Św. Mateusza w Komedzie NoOSG w Krośnie Odrzańskim o godzinie 12.00. O godzinie 13.00 rozpocznie się uroczysty apel na placu apelowym Komendy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Całość uroczystości uświetniać będzie orkiestra 12. Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego ze Szczecina.


Tegoroczna rocznica powstania Straży Granicznej jest okazją do wręczenia mianowań na kolejne stopnie 95 funkcjonariuszom (w tym 16 w korpusie oficerskim) oraz do wręczenia odznaczeń i medali zarówno dla funkcjonariuszy, pracowników cywilnych, jak i dla osób związanych z nasza formacją poprzez ścisłą współpracę.

Z okazji tegorocznego Święta Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył medalami za długoletnią służbę dziesięciu funkcjonariuszy naszego Oddziału. Minister Spraw Wewnętrznych odznaczył brązowym medalem za zasługi dla Straży Granicznej siedmiu funkcjonariuszy Oddziału, przyznając ponadto brązowy medal zasługi dla Straży Granicznej Prokuratorowi Okręgowemu w Zielonej Górze Panu Alfredowi Staszakowi oraz Prokuratorowi Rejonowemu w Krośnie Odrzańskim Pani Danucie Monczyńskiej. Ośmiu funkcjonariuszy zostało odznaczonych przez Komendanta Głównego Straży Granicznej odznaką Straży Granicznej.

W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej obejmującym swym zasięgiem województwo lubuskie, wielkopolskie, znaczną część zachodniopomorskiego i dwa powiaty województwa dolnośląskiego, w Komendzie Oddziału i 10 placówkach służy łącznie 1222 funkcjonariuszy i zatrudnionych jest 346 pracowników cywilnych. W tym roku czeka nas sporo zmian reorganizacyjnych wraz ze zmianą zasięgu terytorialnego. Na jesieni "oddajemy" tak zwane placówki szczecińskie do Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a od znoszonego Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej przyjmujemy pozostałą część województwa dolnośląskiego.

do góry