Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej I Ty możesz uratować czyjeś życie!! - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

I Ty możesz uratować czyjeś życie!!

23.01.2012

28 stycznia br. (sobota) Nadodrzański Oddział Straży Granicznej wspólnie z DKMS Polska organizuje Rejestrację Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego. Jest to druga zorganizowana przez NoOSG akcja tego typu. Pierwsza miała miejsce równo rok temu i była poświęcona poszukiwaniu dawcy dla Tomasza Wiśniowskiego. On znalazł już kogoś, dzięki komu będzie mógł wrócić do zdrowia i żyć. Genetycznych bliźniaków szuka wielu ludzi, w tym bardzo dużo małych dzieci. W Polsce dla połowy pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, nie udaje się go znaleźć. Chcemy, aby żaden z pacjentów nie musiał już tego przeżywać. Liczymy na to, że wiele osób zechce zostać potencjalnymi dawcami, by ratować życie innych.

28 stycznia br. (sobota) Nadodrzański Oddział Straży Granicznej wspólnie z DKMS Polska organizuje Rejestrację Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego. Jest to druga zorganizowana przez NoOSG akcja tego typu. Pierwsza miała miejsce równo rok temu i była poświęcona poszukiwaniu dawcy dla Tomasza Wiśniowskiego. On znalazł już kogoś, dzięki komu będzie mógł wrócić do zdrowia i żyć. Genetycznych bliźniaków szuka wielu ludzi, w tym bardzo dużo małych dzieci. W Polsce dla połowy pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, nie udaje się go znaleźć. Chcemy, aby żaden z pacjentów nie musiał już tego przeżywać.

Liczymy na to, że wiele osób zechce zostać potencjalnymi dawcami, by ratować życie innych.


Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: sobota, 28 stycznia 2012
Godziny: 10.00 – 14.00
Miejsce: Komenda Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Budynek Strzelnicy
Adres: ul, Poprzeczna 1, Krosno Odrzańskie

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja i co dalej?

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja polegająca na pobraniu wymazu ze śluzówki, z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza, zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Metody pobrania komórek/szpiku do przeszczepienia

Istnieją dwa sposoby pobierania komórek macierzystych bądź szpiku do przeszczepienia.

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – w Polsce stosowane w ok.80% pobrań do przeszczepów

  • Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
  • Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
  • Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne symptomy.
  • Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.


II. Pobranie szpiku kostnego

  • Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera ok. 5% szpiku kostnego i podaje pacjentowi.
  • Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
  • Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach.
  • Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.
do góry