Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Dzien Flagi RP - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

Dzien Flagi RP

09.05.2011

2 maja 2011 roku o godz. 10.00 na terenie Placówki Straży Granicznej w Szczecinie odbyła się uroczystość Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga Narodowa wciągnięta została przy dźwiękach hymnu Polski. Następnie głos zabrał Komendant PSG w Szczecinie, który przypomniał historię tworzenia naszej narodowej flagi, która towarzyszyła Polakom zarówno w chwilach tryumfu, jak i żałoby,

2 maja 2011 roku o godz. 10.00 na terenie Placówki Straży Granicznej w Szczecinie odbyła się uroczystość Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Flaga Narodowa wciągnięta została przy dźwiękach hymnu Polski. Następnie głos zabrał Komendant PSG w Szczecinie, który przypomniał historię tworzenia naszej narodowej flagi, która towarzyszyła Polakom zarówno w chwilach tryumfu, jak i żałoby, powiedział m.in.”( …) Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. (…)”.Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku. Następnie o godz. 12.00 Komendant Placówki SG w Szczecinie mjr SG Zbigniew Włodarczyk uczestniczył w uroczystym apelu z okazji Święta Flagi pod Pomnikiem Czynu Polaków w Szczecinie. W obchodach uroczystości udział wzięli min. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, Pionierzy Szczecina oraz mieszkańcy miasta. W trakcie apelu wybrzmiały krótkie, treściwe przemówienia, min. dr Eryk Krasucki z Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego mówił (…) Flaga to jeden z najważniejszych polskich symboli narodowych. Towarzyszyła nam w momentach wzniosłych na placu boju (…) Dziś używamy ją, kiedy chcemy zamanifestować patriotyzm i pokazać, że należymy do takiej, a nie innej wspólnoty narodowej. Na zakończenie uroczystości delegacje przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich złożyli kwiaty pod Pomnikiem Czynu Polaków.

W obchodach Święta Flagi Narodowej w Pocie Lotniczym Szczecin-Goleniów wzięli udział funkcjonariusze PSG w Szczecinie-Goleniowie, Służby Celnej, Służby Ochrony Lotniska oraz przedstawiciele portu lotniczego Szczecin-Goleniów, którzy uroczyście podnieśli flagę państwową na maszt.
do góry