Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Światowy Dzień Uchodźcy w SODC - Z życia Oddziału -

Nawigacja

Z życia Oddziału

Światowy Dzień Uchodźcy w SODC

20.06.2012

Dzień 20 czerwca obchodzony jest jako Światowy Dzień Uchodźcy – World Refugee Day (ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku). Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. Co rok 20 czerwca, począwszy od 2001 roku, w ponad stu krajach odbywają się uroczystości i konferencje. I tego dnia, funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej postanowili już po raz czwarty (bo Strzeżony Ośrodek dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim funkcjonuje od 2009r.) uczcić Dzień Uchodźców przebywających w Strzeżonym Ośrodku w Krośnie Odrzańskim czyniąc go zgoła odmiennym od codzienności. Z tej okazji zaproszono dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej z Krosna Odrzańskiego, które dały piękny koncert. Dużą atrakcją był również występ dwóch kobiet z Ugandy, które zaśpiewały regionalne pieśni i zatańczyły właściwe swej narodowości tańce. Również pokaz capoeiry został nagrodzony gromkimi brawami. Ponadto jego wykonawcy – nauczyciele i uczniowie z Akademii Capoeira Gerais i Fitness FitBalance zaprosili do wspólnej zabawy „mieszkańców” Ośrodka. Dodatkowo dzięki wsparciu Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej cudzoziemcy otrzymali upominki w postaci słodyczy i środków higienicznych.

Dzień 20 czerwca obchodzony jest jako Światowy Dzień Uchodźcy – World Refugee Day (ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku). Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. Co rok 20 czerwca, począwszy od 2001 roku, w ponad stu krajach odbywają się uroczystości i konferencje. I tego dnia, funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej postanowili już po raz czwarty (bo Strzeżony Ośrodek dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim funkcjonuje od 2009r.) uczcić Dzień Uchodźców przebywających w Strzeżonym Ośrodku w Krośnie Odrzańskim czyniąc go zgoła odmiennym od codzienności.

Z tej okazji zaproszono dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej z Krosna Odrzańskiego, które dały piękny koncert. Dużą atrakcją był również występ dwóch kobiet z Ugandy, które zaśpiewały regionalne pieśni i zatańczyły właściwe swej narodowości tańce. Również pokaz capoeiry został nagrodzony gromkimi brawami. Ponadto jego wykonawcy – nauczyciele i uczniowie z Akademii Capoeira Gerais i Fitness FitBalance zaprosili do wspólnej zabawy „mieszkańców” Ośrodka. Dodatkowo dzięki wsparciu Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej cudzoziemcy otrzymali upominki w postaci słodyczy i środków higienicznych.

Mimo nietypowych warunków widać zażyłość między osobami przebywającymi w Ośrodku, a także otwartość i sympatię ze strony funkcjonariuszy, którzy na co dzień prowadzą z nimi zajęcia dydaktyczne. Dzięki funduszowi EFU (Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców) w ciągu kolejnych dwóch tygodni w Ośrodku znajdą się nowe łóżka, lodówki, telewizory, radioodbiorniki oraz gry planszowe i edukacyjne, co na pewno jeszcze bardziej poprawi komfort pobytu cudzoziemców w krośnieńskim Ośrodku.do góry