Straż Graniczna Nadodrzański Oddział Straży Granicznej Ukrainiec poszukiwany od 15 lat Europejskim Nakazem Aresztowania zatrzymany został przez Straż Graniczną - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ukrainiec poszukiwany od 15 lat Europejskim Nakazem Aresztowania zatrzymany został przez Straż Graniczną

Joanna Konieczniak
19.04.2021

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach zatrzymali obywatela Ukrainy poszukiwanego od 15 lat Europejskim Nakazem Aresztowania przez czeskie służby.

W piątek 16 kwietnia podczas kontroli podróżnych przylatujących ze Lwowa zatrzymano 55-letniego obywatela Ukrainy. W trakcie kontroli jego dokumentów funkcjonariusze SG ujawnili, że mężczyzna od 15 lat poszukiwany był na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez władze Republiki Czeskiej. Powodem poszukiwania było  zatrzymanie w celu przekazania lub ekstradycji. Ukrainiec za popełnienie wielu oszustw poszukiwany był przez stronę czeską od 2006 roku. Mężczyzna tego samego dnia przekazany został wrocławskiej Policji.

Europejski Nakaz Aresztowania stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej. Europejski Nakaz Aresztowania stosuje się od 2004 r. Zastępuje on długie procedury ekstradycji, które dawniej były stosowane przez państwa członkowskie. ENA wydaje się w następstwie przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego. Nakaz taki, wydany przez organy sądowe jednego z państw członkowskich jest ważny na całym terytorium Unii Europejskiej.

do góry